عایق پلی اورتان

عایق پلی اورتان


پلی اورتان چیست

می توان گفت ماده ایی که در دراز مدت به انسان ها و دوام کره زمین کمک شایانی میکند پلی اورتان می باشد. میپرسید چرا؟ در این مقاله به بررسی این ماده مهم و مفید برای پیشرفت بشریت می پردازیم.

همانطور که می دانید دلیل و مشکل اصلی گرم شدن کره زمین و مشکلات فراوانی که انسان ها با آن ها روبرو هستند. نظیر از بین رفتن منابع کره زمین، سوراخ شدن لایه ازون و مشکلات محیط زیستی از قبیل وجود گازهای گلخانه ایی در سطح زمین می باشد.این گازهای گلخانه ایی محبوس شده در جو کره زمین سبب میشود تا کره زمین از حالت همیشگی ساز و کار خود خارج شود و زندگی را برای تمام موجودات سخت گرداند.

عایق پلی اورتان
عایق پلی اورتان

حال پلی اورتان چه تاثیری در کاهش این روند و ایجاد مشکلات پیش رو خواهد داشت؟

پلی اورتان ها گروهی از مواد شیمیایی می باشند که از ساز و کار پلی ال‌ و ایزوسیانات‌ به صورت شاکله اصلی آن ساخته و پرداخته می شوند. که برای اولین بار در کشور آلمان و توسط بایر در سال ۱۹۳۷ کشف گردید.

روندی که سیستم طبیعی کره زمین را مختل گردانیده است در واقع ایجاد دی اکسید کربن و سایر گازهای گلخانه ایی از طریق سوخت های فسیلی که منشا اصلی آن ها انواع سیستم های گرمایشی و سرمایشی و گازهای تولید شده حاصل از احتراق در اتومبیل ها و بخشی از جریانات در صنعت و کارخانه ها می باشد.

امروز می دانیم که اگر یک سیستم بصورت مناسب عایق کاری شده باشد از هدر رفت انرژی جلوگیری خواهد شد و در واقع به مرور زمان با عایق کاری مناسب فضاها می توانیم انتظار کم شدن ایجاد این گازهای گلخانه ایی را داشته باشیم. مثلا در مناطق سرد برای ایجاد گرما به انرژی کم تری نیاز پیدا خواهیم کرد زیرا عایق کاری مناسب و ظرفیت گرمایی و سرمایی بالای پلی اورتان ها سبب می گردد که سرما کمتری وارد محیط شود و در نتیجه نیاز به انرژی کاسته گردد. در شرایط گرم نیز با عایقکاری مناسب گرمای کمتری وارد فضا می گردد و باز نیاز به انرژی برای سرمایش کم می شود.

موارد استفاده از  پلی اورتان ها:

در واقع پلی اورتان ها نوعی فوم هستند که می توان آن ها را بصورت های مختلف  مورد استفاده قرار داد .

صنعت ساختمان، بعنوان رنگ های پوششی، یخچال فریزرها، اتومبیل ها، انواع کفش و تجهیزات کوهنوردی و … بسیار استفاده می گردد. این ماده به این دلیل که اولا قیمت مناسبی دارد، دوما به محیط زیست آسیبی نمیرساند و اینکه عایقی بسیار قوی و ایمن می باشد طرفداران بسیاری دارد.

کاربردهای پلی اورتان:

ساختمان سازی:

تولید مصالح ساختمانی با ظرفیت دمایی بالا به جهت کنترل ورود و خروج دمای سرد یا گرم به ساختمان و در نتیجه استفاده کمتر از تاسیسات سرمایشی و گرمایشی و کاهش مصرف انرژی. در ساختمان ها از این ماده معمولا در کف و دیوارها استفاده می گردد. برای مثال اخیرا بسیاری از شرکت ها برای استفاده از سیمان، از سیمان پلی اورتانی شده استفاده می کنند.

چوبکاری:

در ساخت انواع مبلمان خانگی و اداری به منظور عایق کاری و جلا دادن به رنگ و همچنین محافظت از چوب در برابر آب یا حشرات و افزایش مقاومت آن ها می توان استفاده نمود.

یخچال های فروشگاهی:

در این صنعت پلی اورتان نقش بسیار مهمی را ایفا میکند، همانطور که می دانید در یخچال فریزر های فروشگاهی مهم ترین اصل عایق بندی و آب بندی مناسب آن هاست، زیرا در این صنعت باید سعی شود حد الامکان از خروج سرمای تولید شده در یخچال جلوگیری به عمل آید. بنابراین استفاده از پلی اورتان کارایی یک دستگاه را افزایش و مصرف انرژی در آن را می کاهد.

خاصیت بازیافتی پلی اورتان:

یکی دیگر از ویژگی های شگفت انگیز این ماده  این است که پس از استفاده  در صنایع و بخش های مختلف میتوان از آن ها بعنوان سوخت بهره برد یا اینکه آن ها را بازیافت نمود و مجدد بکار گرفت.

نحوه بکارگیری عایق پلی اورتان:

بکارگیری از پلی اورتان معمولا به سه روش: تزریقی، پاششی و پانل های پیش ساخته می باشد.

نتیجه گیری:

اگر میخواهید مصرف انرژی خود را کاهش دهید، هزینه کمتری صرف کنید، مقاومت و کیفیت بالایی در تولیدات خود داشته باشید، راه حل این مشکلات تنها استفاده از پلی اورتان ها می باشد.

2 دیدگاه ها

  • سلام خسته نباشید
    یه سوال دارم
    آیا هر چه چگالی پلی بورتان بالاتر باشد بهتر است.یا حداکثر اندازه مشخصی دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *