تاریخچه ی Tesco

شرکت Tesco اولین سوپرمارکت زنجیره ای در بریتانیا است که بر پایه میزان درآمد سالیانه، دومین شرکت خرده فروشی جهان محسوب می شود. در اینجا نگاهی به چگونگی شکل گیری این شرکت تا به امروز داریم.

سال ۱۹۱۹ : Jack Cohen  موسس شرکت Tesco فعالیت خود را از فروش مواد غذایی در شرق لندن در سال ۱۹۱۹ آغاز کرد.

پ

قفسه فروشگاهی

 

سال ۱۹۲۴  :  نام Tesco اولین بار در سال ۱۹۲۴ ظاهر شد و اولین محصولی که با این نام تجاری به بازار عرضه شد چای تسکو بود که از ترکیب نام موسس یعنی Jack Cohen و شریک وی T.E.Slockwell گرفته شده است.

سال ۱۹۲۹ : Jack Cohen  اولین فروشگاه Tesco را در شمال لندن افتتاح کرد. این فروشگاه اولین کالای مارک دار را فروخت که بدون شک، Tesco Tea بود. وی یک قطعه زمین را در خیابان Edmonton  در شمال لندن برای ساخت یک ستاد و انبار جدید خریداری کرد. این اولین انبار مواد غذایی مدرن کشور بود و ایده های جدیدی را برای کنترل سهام عرضه کرد.

سال ۱۹۳۷ : Jack Cohen در دهه ۳۰ میلادی با خرید فروشگاه ها در حومه شهر لندن در حال گسترش دادن به کسب کار خود بود.

سال ۱۹۴۸ : Jack Cohen تصمیم گرفت به شمال آمریکا سفر کند تا با خدمات خود پرداز آشنا شود.

سال ۱۹۵۵ : ۱۹ فروشگاه درBurnards   خریداری شد. بین سال های ۱۹۵۵ تا ۱۹۶۰ بیش از ۵۰۰ فروشگاه جدید خریداری شد.

سال ۱۹۵۸ : اولین فروشگاه در شهر مالدون افتتاح شد. فروشگاه شامل یک سرویس شمارنده فروش پنیر، کره و گوشت بود.

سال ۱۹۶۰ : در سراسر انگستان فروش کالاهای خانگی و پوشاک را شروع کردیم. در همان سال ۲۱۲ شعبه از فروشگاه را در شمال انگلستان افتتاح کردیم.

 سال ۱۹۶۳ : تمبرهای سبز معرفی شد. مشتریان می توانند تمبرهای جمع آوری شده را با کالای مورد نظر مبادله کنند.

قفسه فروشگاهی

 

سال ۱۹۷۳ : ما یک دفتر مرکزی جدید در Tesco House, Cheshunt نام گذاری کردیم. و در همان سال اولین ایستگاه پمپ بنزین را در انگلستان باز کردیم.

سال ۱۹۷۷ : تمبرهای سبز با یک طرح بزرگ بر پایه قیمت گذاری به نام ” پرداخت در Tesco” جایگزین شدند

سال ۱۹۷۹ : بنیانگذار تسکو، Jack Cohen از بین ما رفت.

قفسه فروشگاهی

 

سال ۱۹۸۲ : برای اولین بار، پرداخت های کامپیوتری را در فروشگاه معرفی کردیم. در همان سال Ian MacLaurin در تلاش برای افزایش فروش “checkout 82” را راه اندازی کرد و قیمت ها بین ۳ تا ۲۶ درصد از ۱۵۰۰ نوع مواد غذایی را کاهش داد.

سال ۱۹۸۵ : Ian MacLaurin پس از یک دوره موفق به عنوان مدیرعاملی Tesco رسید و در همین سال به عنوان اولین خرده فروشی بزرگ در انگلستان محصولات خود را با نام تجاری غذای سالم به بازار عرضه کردیم.

سال ۱۹۹۲ : در سال ۱۹۹۲ کامپیوترها برای مدارس راه اندازی شد. این طرح ۱۸۵ میلیون دلاری، تجهیزات آموزشی برای مدارس سراسر انگلستان را به ارمغان آورده است. اولین فروشگاه Metro Tesco در باغ Covent باز شد. این فرمت جدید از فروشگاه در فضای باز حدود ۱۰۰۰۰ متر مساحت، برای بازار محلی با تاکید قوی بر تنقلات ارائه شد.

 

قفسه فروشگاهی

 

سال ۱۹۹۳ : کمپین “هر خط کوچک” راه اندازی شد و بین سال های ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵، ۳/۱ میلیون مشتری جدید جذب کرد.

سال ۱۹۹۴ : دو فروشگاه Tesco Express در لندن افتتاح شد.

سال ۱۹۹۵ : در این سال وارد بازار مجارستان شدیم و ۲۶ فروشگاه خرده فروشی S-Market را در شمال غرب مجارستان خریداری کردیم. این اولین کسب و کار بین المللی ما بود.Tesco Clubcard  در انگلستان راه اندازی شد و نزدیک به ۵ میلیون مشتری در سال اول جذب کرد.

سال ۱۹۹۶ : کسب و کار بریتانیا تجارت ۲۴ ساعته را آغاز کرد تا مشتریان در هر زمانی که بخواهند از فروشگاهها خریداری کنند. در همین سال از طریق خرید فروشگاه K-Market وارد جمهور ی چک شدیم، خرید شامل تعدادی از فروشگاههای بزرگ بود همچنین وارد بازار اسلواکی شدیم.

سال ۱۹۹۷ : اولین فروشگاه Extra بازگشایی شد. امور مالی شخصی Tesco راه اندازی شد همچنین تری لای مدیر عامل جدید Tesco شد و اهداف جدیدی را برای کسب کار معرفی کرد. در همین سال وارد بازار لهستان شدیم و ۳۱ فروشگاه در جنوب کشور خریداری و راه اندازی کردیم. با خرید Associated British Food وارد ایرلند شدیم.

سال ۱۹۹۸ : ما در تایلند با نام تجاری Tesco Lotus وارد شدیم.

سال ۱۹۹۹ : با وارد شدن تلفن های همراه در بریتانیا Tesco بزرگترین خرده فروش تلفن های همراه شد. کسب و کار ما در کره جنوبی در سال ۱۹۹۹ با همکاری سامسونگ و با نام تجاری Homeplus آغاز شد.

سال ۲۰۰۰ : Tesco.com راه اندازی شد.

 

قفسه فروشگاهی

 

سال ۲۰۰۱ : ما فروشگاه لباس فلورانس را راه اندازی کردیم.

سال ۲۰۰۲ : از زمان ورود به مالزی در سال ۲۰۰۲، ۴۷ فروشگاه در سرار کشور با فضای تقریبی ۴ میلیون فوت گشایش یافت. ما دومین فروشگاه زنجیره ای انگلیس One Stop را خریداری کردیم.

سال ۲۰۰۳ : با خرید ۵ فروشگاه وارد بازار ترکیه شدیم. در ماه آگوست ۲۰۰۳ Tesco وارد ژاپن شد.

سال ۲۰۰۴ : Tesco وارد چین شد و بیش از ۱۰۰ فروشگاه در امتداد ساحل شرقی ساخت.

سال ۲۰۰۶ : Tesco Directراه اندازی شد، کاتالوگ وسیعی از لوازم الکترونیکی، مبلمان خانگی، اسباب بازی ها و …. را فراهم کرد. با خرید Leaderprice وارد بازار لهستان شدیم  و ۲۲۰ فروشگاه خریداری شده به فروشگاه Tesco تبدیل شدند.

 

قفسه فروشگاهی

 

 

سال ۲۰۰۷ : در سال ۲۰۰۷ ما تحت نام Fresh & Easy وارد ایالات متحده شدیم، فروشگاه های جدید را در جنوب کالیفرنیا، آریزونا و نوادا افتتاح کردیم، ما تقریبا ۲۰۰ فروشگاه را اداره کردیم. در مارس ۲۰۱۱، اولین فروشگاه های ما در شمال کالیفرنیا در اطراف سان فرانسیسکو و منطقه خلیج افتتاح شد. در سپتامبر ۲۰۱۳ Fresh and Easy به YFE Holdings Inc فروخته شد.سال ۲۰۰۸ : Tesco وارد هند شد.سال ۲۰۰۹ : ما پس از خرید ۵۰٪ سهام RBS در Tesco Personal Finance، طرح های خود را برای ایجاد یک بانک خرده فروشی کامل ارائه کردیم. پس از کسب، Tesco Personal Finance به عنوان بانک Tesco شناخته شدیم.

 

قفسه فروشگاهی

 

سال ۲۰۱۰ : Tesco نخستین سوپرمارکت صفر کربن را در شهرکمبریجشینگ را باز کرد.سال ۲۰۱۱ : فیلیپ کلارک در ماه مارس سال ۲۰۱۱ به عنوان مدیرعامل تسکو برگزیده شد. فیلیپ در سال ۱۹۷۴ به کسب و کار پیوست و چندین نقش را در عملیات تجاری و بازاریابی داشت. سال ۲۰۱۲ : Tesco اولین سرویس آنلاین خواروبار خود را در مرکز اروپا در پراگ، جمهوری چک راه اندازی کرد. این سرویس طیف وسیعی از غذاهای تازه و یخ زده را به مشتریان خود ارائه میکرد. در اکتبر ۲۰۱۲ سرویس آنلاین نیز در اسلواکی راه اندازی شد. Tesco اولین فروشگاه F & F خود را در عربستان افتتاح کرد. F & F در سه سال گذشته،جزء مدرن ترین فروشگاهها در اروپا مرکزی شده است. در ماه ژوئن، Tesco موفق به کسب جایزه Grocer Gold شد. در ماه اکتبر، Tesco به عنوان برترین خرده فروش بریتانیا برای تغییرات آب و هوایی توسط پروژه Disclosure صفرکربن مطرح شد و براساس آن در فهرست FTSE 350 Carbon Disclosure Leadership Index نامگذاری شد. Tesco Bank طیف وسیعی از خدمات خود را برای پوشش وام مسکن گسترش داد.  سال ۲۰۱۳ : تسکو تبلت ۷ اینچی Hudl را عرضه کرد. Hudl ،  متناسب با نیازهای مشتری طراحی و ساخته شده است. سال ۲۰۱۴ : ما یک نام تجاری جدید “زندگی سالم” را راه اندازی کردیم. نام تجاری جدید طیف وسیعی از غذاهای سالم را برای کمک به مشتریان به ارمغان می آورد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *